Mivel több ismerőstől kaptam visszajelzést, hogy szeretnék elkezdeni a retró testépítő (klasszikus fizikum építő) alapokon nyugvó teljes test edzést. Nekik szeretném most röviden összefoglalni, hogyan érdemes nekivágniuk a dolognak, ha a sport eredeti - és hitem szerint leghatásosabb - elveit szeretnék követni.
Bevezető
Nem mindenki tudja, hogy az osztott edzést a természetellenesen gyorsan regenerálódó szteroid használóknak találták ki. Főleg a ’70-es évek elején, Joe Weider kezdte el a a magazinjaiban népszerűsíteni a módszert. Az erről szóló cikkek nagy része, magától Schwarzeneggertől származott. Nem véletlen, hogy bárki, aki lemegy az edzőterembe, az osztrák példakép nyomdokaiban próbál járni. Kevesen tudják azonban, hogy Arnold sem osztott edzéssel pakolta magára a karrierje elején izomtömege nagy részét, hanem Reg Park rutinjait követve, teljes test edzéssel, mint kb. mindenki a ’60-as éveket, azaz a szteroidok igazi színre lépését megelőzően. Ez nem is véletlen, hiszen a teljes test edzés sokkal hatékonyabb naturál testépítők számára, mint az osztott edzés. Ennek tudományos hátteréről egy régebbi cikkemben olvashattok.
1. Teljes test edzés
2. 6-8
Valószínűleg már 3 hét után látszódni fog valami eredmény, de 3 hónapig még ne növeljük a sorozatszámot (ami az egy gyakorlatból végzett sorozatokat jelenti). A harmadik hónap után egészen a hatodik hónapig végezzünk 2 sorozatot, majd további három hónap elteltével növeljük a sorozatszámot háromra! Háromnál több sorozatra nincs szükség. Steve Reeves mondta, hogy aki nem képes egy izmát három sorozattal széthajtani, az valamit rosszul csinál. 1954 előtt egyébként nem három, hanem hat havonta javasolták a sorozatszám növelését, de véleményem szerint, három becsületes edzéssel töltött hónap után már lehet nehezíteni a feladaton.
Felejtsük el a gépeket és szorítkozzunk kizárólag szabad súlyos gyakorlatokra! Az alsótest gyakorlatait hagyjuk az edzés végére, hogy ne vegyük el az erőt a felsőtest gyakorlataitól! A régi testépítők általában nem edzettek a hasukra, hogy a derekuk a lehető legvékonyabb maradjon. Így - ha gondoljuk - mi is nyugodtan eltekinthetünk a hasizomgyakorlatok alkalmazásától.
- Következetesen, rendszeresen étkeztek, napjában általában csak háromszor
- Sohasem nassoltak, csak főétkezéseket tartottak
- Sosem hagyták ki a kiadós reggelit
- Edzés után tartották a nap legfőbb étkezését, ami mindig gazdag volt fehérjében. Ez többnyire csirkét, vagy steaket jelentett sok salátával
- Este 6 óra után, vagy legalábbis lefekvés előtt 3 órával már nem ettek
- Közvetlen lefekvés előtt gyakran ittak tejet, ami éjszakára lassan felszívódó fehérjével látta el őket
- Az alkoholfogyasztást (és a dohányzást is) a testépítéssel összeegyeztethetetlennek tartották
4. A cél meghatározása
A sport igazi aranykorában minden testépítő tisztában volt a konkrét céljaival. Tudták, pontosan milyen méretekkel kell rendelkezniük, hogy elérjenek egy testi adottságaiknak megfelelő, ókori görög ideálokon alapuló klasszikus fizikumot.
Mivel a csontozatunk tükrének számító csuklónk mérete edzéseink során sem változik, ki lehet belőle számolni, hogy 8-10%-os testzsír mellett, körülbelül milyen méretek elérésével nyújthatjuk mi egy igazi, klasszikus fizikum látványát: Male "Grecian Ideal" Calculator

Sajnos a mai testépítő magazinok és úgy általában az egész média szinte kizárólag anabolikus szteroidokkal, növekedési hormonokkal és inzulinnal élő testépítőkről közöl képeket. Ezáltal teljesen el is torzítják a szépségideálunkat, ami szomorú dolog. A legtöbb embernek fogalma sincs, hol vannak az emberi test valódi határai!
Ami a naturál testépítőket illeti, az esetükben sosem tudhatjuk, hogy valóban naturálok-e. Nem beszélve arról, hogy ők nem a régi, klasszikus fizikum által támasztott elvárásoknak igyekeznek megfelelni, hanem természetes körülmények között(?) másolják az élvonal egészségtelen, agyonszálkásított férfiakból és nőkből álló világát.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
dr utcai arcos 2017.05.20. 21:02:50
Kelly és a szexi dög 2017.05.21. 13:15:00
Nbl 2017.05.21. 16:38:04
Köszi a posztot! Mennyi pihenőt javasolsz tartani az ismétlések között?
Brix 2017.05.21. 18:58:53
Brix 2017.05.21. 19:03:45
Nbl 2017.05.21. 19:53:14
FullBodyTraining · http://fullbodytraining.blogspot.hu 2017.05.21. 21:33:31
A legideálisabb, ha szuperszettben végzel toló és húzó gyakorlatokat. Akkor szinte pihenő nélkül lehet váltogatni őket, mert míg az egyik izomcsoport pihen, a másik dolgozik és vice versa.
FullBodyTraining · http://fullbodytraining.blogspot.hu 2017.05.21. 21:35:56
Nbl 2017.05.21. 22:34:08
FullBodyTraining · http://fullbodytraining.blogspot.hu 2017.05.22. 00:02:23
Nbl 2017.05.22. 23:53:05
FullBodyTraining · http://fullbodytraining.blogspot.hu 2017.05.26. 14:32:51
dr utcai arcos 2017.05.28. 12:30:19
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal