Az edzőterembe járók fő célja az alakformálás. A legtöbben dagadó muszklikra, mások kockás hasra, néhányan pedig zsírégetésre vágynak. Ezen dolgok elérése érdekében súlyokat emelnek, felüléseket csinálnak, kardióznak és diétáznak. Ha a körülöttem edző embereket figyelem, azt látom, hogy mintha egy alapvető dolgot kivétel nélkül elhanyagolnának.
A testépítés valódi aranykorában, a szteroidok megjelenése előtti '40-es és '50-es években a férfi versenyzők számára egy klasszikus fizikum elérése volt a cél, melynek alapvető részét képezte a „V-alak" elérése, amihez széles vállakra, telt felső mellizmokra és vékony derékra volt szükség.
Mára sokan elfelejtik a legutolsó részletet: a vékony derék fontosságát. Mert bár egy testépítőnek valóban törekednie kell az izmai tömegének növelésére, az egyetlen testrésze, melynek méretét csökkentenie kell, az a dereka!
Ki tudja keskenyíteni a derekát? Ja, az lehetetlen? Genetikai adottságoktól függ? Nem igaz! Igenis lehetséges!
És mivel lehetne impozánsabbá tenni egy jól megedzett, izmos testet, mint egy keskeny derékkal és a hozzá tartozó, tónusos hasfallal?
Én is erre a következtetésre jutottam pár hónappal ezelőtt, mikor úgy éreztem, az izmaim építésében elértem egy olyan szintre, hogy már csak nagyon lassan, kínkeservesen tudok hozzáadni millimétereket a muszklijaimhoz. Egy kis szálkásítással és a derekam keskenyítésével azonban biztos rengeteget tudnék dobni az összképen! És valószínű, hogy ehhez nem is lesz olyan sok időre szükség.
Mert informálódtam néhány nagy öregtől, Steve Reevestől és Leroy Colberttől - az írásaikból és videóikból, milyen módszerek léteztek annak idején ezen misztikus cél elérésére.
Eltelt egy kis idő. Én becsülettel végigcsináltam mindent, ami a nagykönyvben meg volt írva. Az eredmény pedig nem maradt el.
Sima ügy, csináljátok meg ti is! Elárulom, mik a szabályok:
1. Diétázzatok!
Ahhoz, hogy jól mutasson a derekunk és a hasunk, le kell állni a zabálással! Erre tudok egy jó receptet: számoljátok a kalóriákat! Ha kevesebbet visztek be, mint amennyit elégettek, fogyni fogtok. Ez mindenkire érvényes, nincs kivétel. Ha valami nem működik, akkor rossz a diéta, vagy csaltok. Ha elértétek a kívánt állapotot, csak arra figyeljetek, hogy mindig csak annyit egyetek, amennyit el is égettek. Nagyon egyszerűen tartani fogjátok a pompázatos állapotot.
2. Ne tágítsátok ki a gyomrotokat!
Ha telezabáljátok magatokat (akár olyan dologgal, amiben kevés a kalória), akkor ki fog tágulni a gyomrotok, következésképp legközelebb sokkal több kajára lesz szükségetek, hogy teltségérzetetek legyen. Egyetek keveset és tartalmasat. A kitágult gyomor szintén nem segít a derék vékonyításában!
3. Hagyjátok abba a felüléseket!
...és úgy általában a hasizomgyakorlatokat! Ezek belső nyomást keltenek a deréktájékon, melynek eredményeképp széttolódik a derekunk és szélesebb lesz. Ne aggódjatok, hogy eltűnnek a kockáitok! Azok amúgy is ott vannak, csak le kell égetni róluk a zsírt! Felülésekkel úgysem tudjátok annyira megedzeni a hasizmot, mint ahogy azt egy fekvenyomás, egy felhúzás, vagy egy katonai nyomás indirekt módon teszi.
4. Ne eddzetek oldalsó hasra!
Ha vannak gyakorlatok, amik igazán szélesítik a derekat, akkor azok az oldalsó hasizom gyakorlatai. Nyugodtan felejtsétek el őket!
5. Végezzetek áthúzásokat és lábemeléseket!
A régi mesterek alapgyakorlata volt az áthúzás. Hittek abban, hogy helyes alkalmazásával növelhetik a bordakosaruk méretét és keskenyíthetik a derekukat. Ehhez a lehető legmélyebb belégzésre és kilégzésre van szükség. Véleményem szerint kézi súlyzóval, padon keresztben végezve a leghatásosabb. Főleg, ha nyújtás közben leejtjük, feszítésnél pedig megemeljük a csípőnket. Arnold is így csinálta.
Áthúzás kézi súlyzóval, ejtett csípővel
A másik gyakorlat lényege is a nyújtás. A függeszkedve történő lábemelések során bár a hasunkra dolgozunk, valójában nyújtjuk a deréktájékot. Leroy Colbert legalábbis erre esküdött.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
2017.03.23. 11:21:40
De!
Arról elfelejtkeztél, hogy ugyanakkor a fehérjebevitelt pedig emelni kell 2 gramm/kg szintre, különben izomvesztés lesz a vége. Ugyanis a szervezetünk a túlélésre van beprogramozva. Mert ha kevesebb kalóriát viszünk be, mint amennyire a szervezetnek szüksége van, akkor NEM CSAK a zsírt égeti, hanem a fehérjét is!
Így aztán bár fogyunk, valóban csökken a zsír aránya, de ha nem viszünk be több fehérjét, akkor a karunk, lábunk és mellünk körfogata is kisebb lesz.
A többi stimmel!
Ennyi.
Papírzsepi · http://lemil.blog.hu 2017.03.23. 11:38:47
Vicces látvány, mikor a hatalmas, izmos ember egyszerűen meg sem tudja csinálni a legegyszerűbb oldalhasizom-gyakorlatot. Folyik róla a víz, és küzd az életéért már a második lépésnél. Mellette meg a tornász már a századik körnél tart, és vigyorog.
Ez is olyan, mint a női mell: lassan rá kéne jönnünk, hogy a nagyobb nem feltétlen jobb. Arányosság kéne, ami ebben az esetben azt jelenti, hogy minden izom erős. Nem csak az a néhány, ami szem előtt van. Mindegyik.
Nem egy elképzelt, idealisztikus -és teljesen természetellenes- célt kéne vakon majmolni.
Ha megnézem, hogy egy kaszkadőr, esetleg egy tornász, vagy egy harcművész hogy néz ki, nyomokban sem látok rajtuk vékonyított derekat. Sőt.
Stenonis 2017.03.23. 12:02:44
A mai testépítő versenyeken a csomó hgh és egyéb dopping miatt akkor a hasunk a résztvevőknek, hogy már torz hatást kelt.
De azért nem kéne átesni a ló túloldalára sem ahohy a blog írja.
Tomi from Space · http://bodybuilding.blog.hu 2017.03.23. 13:04:10
Frady Endre · http://fradyendre.blogspot.com/ 2017.03.23. 13:30:56
Bicepszemet túráztatom,
Pörög a sok dopping-ion,
-molekula, s izom-atom…
Megemellek, kis kamion!
Megfoglak és… meeeeeeegemellek…
Bikanyakierem tágul…
Feszülnek a pumpás mellek…
S kireped a gatyám hátul…
Visszazuhaaaaaan… beszorulok…
Ó, tűzoltó félistenek
Daruznak, s szorul a hurok…
Hóóórukk!!! – mondják s kimentenek!
Fülpofoznak, s ettől süket
Vagyok, s ingok, mint egy csónak…
Meghálálom jótettüket,
Felcsapok tűzoltó-lónak!
illusztrálva:
fradyendre.blogspot.hu/2009/09/izombacsi.html
TwoBee 2017.03.23. 15:48:19
ectr 2017.03.23. 16:41:01
Roan 2017.03.23. 16:47:46
Ami nekem ezzel kapcsolatban eszembe jutott:
1. ha válladat szélesíted, akkor a derék optikailag keskenyebbnek fog tűnni -> eddz vállra
2. ez részben a 2-es pontra reflektál: eddz haránthasizomra (pl. plank, de régiek külön légzőgyakorlatokat is végeztek a vákuumpóz megtartásához), ugyanis az erős haránhasizom nem engedi a has kitágulást, és egyfajta fűzőként tart
Roan 2017.03.23. 17:02:51
mildi 2017.03.23. 17:14:41
legyen szép ívelt (az a gyengém), de ne legyen horpasz
kormanyrud 2017.03.23. 18:17:37
d00m 2017.03.23. 19:24:23
Egyébként Reeves naturál lehetett? Régebben írtál egy cikket - ha jól emlékszem te - amiben pont a régiekkel foglalkoztál, akik még biztosan naturálok voltak. Jól rémlik?
FullBodyTraining · http://fullbodytraining.blogspot.hu 2017.03.23. 22:51:02
Nyilván szerencsés genetikai adottságai is voltak.
FullBodyTraining · http://fullbodytraining.blogspot.hu 2017.03.23. 22:54:17
FullBodyTraining · http://fullbodytraining.blogspot.hu 2017.03.23. 23:05:41
Azt hiszem a klasszikus, különböző szereket használó izompacsirtákra célzol, mikor a hatalmas izmos emberekről beszélsz. Az írásaim azonban naturál testépítőknek szólnak, akik úgysem fognak ilyen szélsőségekkel küzdeni.
És még valami: aláírom, hogy az írás esztétikai szempontokra épít, azonban nem biztos, hogy mindenki számára ezek a legfontosabbak. A brutális hasizom és a méretes csuklyás izom nem része a klasszikus fizikumnak, melynek eléréséhez igyekszem segítséget adni. Ezek viszont hasznos funkcionális izmok munka és önvédelem során - jól jönnek egy erőemelőnek, egy favágónak, vagy egy harcművésznek, ez biztos. De azért ne higgyük azt, hogy Steve Reeves a vékony dereka miatt úgy megroppant volna néhány méretesebb súly alatt! Érdemes utánanézni, milyen súlyokkal dolgozott! ;)
FullBodyTraining · http://fullbodytraining.blogspot.hu 2017.03.23. 23:08:57
Ahogy idősödnek a férfiak, a derekuk általában amúgy is vastagodni szokott. Ha valaki tesz ez ellen, az csak jó dolog szerintem. A szélsőségek nyilván semmilyen irányban nem követendők.
FullBodyTraining · http://fullbodytraining.blogspot.hu 2017.03.23. 23:15:29
A régi nagyok ezeket az elveket követték, és nem törték össze magukat, pedig ők aztán széles vállakkal, stb. rendelkeztek. Szerintem sokan örülnénk, ha megközelíthetnénk őket az eredményeikben. Addig pedig... kár aggódni. ;)
FullBodyTraining · http://fullbodytraining.blogspot.hu 2017.03.23. 23:19:47
Egyébként ez az egész V-alak nem egy extrém dolog! Alap a testépítésben. Foglalkozni kell a derék vékonyan tartásával, pont. Svarci szerintetek nem ügyelt erre? Nem véletlenül első számú példakép a testépítésben még ma is.
Roan 2017.03.24. 10:40:09
CoolKoon 2017.03.24. 22:13:10
CoolKoon 2017.03.24. 22:30:17
"Továbbá, ha azt követjük, hogy megerősödik a többi gyakrolattól a testrész, akkor a karra sem szükséges edzeni, hiszen kap elég terhelést hát- és mellgyakorlatok során." - Ami azt illeti, a tornászgyakorlatokra (calisthenics) esküszők szinte mind ezt szajkózzák, tehát hogy bicepszre pl. kimondottan fölösleges gyúrni, hiszen ha alsó fogással húzódzkodsz, akkor még jobban is edzed, mint külön bicepszre koncentráló súlyzós edzéssel. És szerintem nem járnak messze az igazságtól...
FullBodyTraining · http://fullbodytraining.blogspot.hu 2017.03.25. 09:27:13
Az összetett gyakorlatok esetén - pl. alsó fogásos húzódzkodás - pedig izotóniás munka történik a részt vevő izmokban. Ez nem olyan, mint mikor egy csigás letolás esetén megfeszül a hasfalunk. Ez a leghatásosabb módja a legtöbb izom edzésének, ez nem vitás, mert az egész rendszer működésbe lendül - több hormon szabadul fel, egyszerre indul meg a vérkeringés több helyen, nagyobb súlyokkal tudunk dolgozni, nagyobb feszültség keletkezik, stb. Én szinte csak összetett gyakorlatokkal edzek.
Egyébként továbbra is azt mondom, ha valaki szereti a hasizomgyakorlatokat, csinálja őket! A '40-es, '50-es évek testépítői nagyrészt hanyagolták a hasizom direkt edzését, miközben a kívánt V-alakot hajszolták. Ez egy elég alap dolog a testépítésben, ennyi.
Az eredeti cikk a blogomról még két fontos pontot tartalmaz, ami innen sajnos lemaradt. Ajánlom figyelmetekbe:
fullbodytraining.blogspot.hu/2016/03/a-derekvekonyitas-muveszete.html
Roan 2017.03.25. 23:56:23
Ok, akkor ne a fekvenyomás legyen példa, hanem mondjuk a húzódzkodás. Próbáld ki: az izometrikus gyakorlat esetén (pl. alsó fogás esetén derékszöget kitartod) csak az adott szögben +- 15° fokban fognak dolgozni az izomrostok, szemben a teljes húzódzkodással. Ezt nem nehéz belátni, mivel a mozgástartomány növekedésével automatikusan növekszik a munkába bekapcsolódó motoros egységek száma.
Ez a húzódzkodás-példa nem jó: az alsó fogással történő húzódzkodás ugyanis egy bicepszgyakorlat, csak saját testúlyos. Tehát, ha azt csinálod, akkor bizony edzel bicepszre (és ha tolódzkodsz, tricepszre).
CoolKoon 2017.03.27. 10:56:31
"vagy már kialakult muszkuláris diszbalanszod van (egyoldalú terhelés miatt), legrosszabb esetben kezdődő gerincsérvre is utalhat." - Hát, amint felhagytam a felülésekkel, és bármilyen más gyakorlatra váltottam, ezek a panaszaim teljes mértékben megszűntek.
"ezek hatása nem azonos a dinamikus gyakorlatokéval." - Ki mondta, hogy statikus gyakorlatokkal ugyanolyan jól lehet edzeni, mint dinamikusokkal? Én csak azt állítom, hogy a más izmokra végzett dinamikus gyakorlatok a hasizmot is megterhelik (akár dinamikusan is).
"az izometrikus gyakorlat esetén (pl. alsó fogás esetén derékszöget kitartod) csak az adott szögben +- 15° fokban fognak dolgozni az izomrostok, szemben a teljes húzódzkodással." - Én egy szóval se állítottam, hogy ugyanakkora terhelést jelentenek a statikus gyakorlatok, mint a dinamikusok. Viszont az se igaz, hogy a statikus gyakorlatok semmit nem segítenek.
Roan 2017.03.27. 12:57:38
A felülés vs hát kérdéshez: a felülés során a hátizmok semmilyen terhelést nem kapnak, hacsak nem vagy anatómiai csoda. A has antagonista izomcsoportja a gerincmerevítők, tehát hasazás során nemhogy dolgoztatnád, hanem nyújtod őket. A széles hátizom és a rombuszizmok a lapockák és a kar helyzetétől függően semlegesek, esetleg szintén megnyúlnak.
Nem tudom, pontosan hol, mit érzel, de mivel egészséges gerinc, hátizmok esetén a felülés nem szabad, hogy problémát okozzon, esetleg ezeket érdemes lehet végiggondolni: rendszeres húzódás, görcs esetén valamilyen rövidülés áll fenn, amit nyújtással lehet megszüntetni, de ha a csigolyákat érzed flexióban, akkor már ortopéd orvost/gyógytornászt célszerű felkeresni.