Bizonyára sokótok számára ismerős már,- akár Edző válaszol rovatunkból, akár erőemelő versenyekről- Zelencz János kétszeres WPC-WPO magyar erőemelő bajnok és csúcstartó. Viszont, aki nem ismeri személyesen az rövid bemutatkozójából vajnyi kevés információt kaphat. Persze segítőkész jellemvonását és szakmai felkészültségét jól szemléltetik a kérdésekre adott válaszai, de annak érdekében, hogy még közelebbről megismerhessétek és kérdéseitekkel bármikor bizalommal fordulhassatok hozzá, készítettünk vele egy interjút.
Jani nem volt rest válaszolni egészen a kezdetekre vonatkozó, amatőr múltjával kapcsolatos kérdéseinkre, de jelenlegi céljait, korábbi versenyeredményeit és az idáig vezető rögös útjának részleteit sem rejtette véka alá.
Jani! Mégis hány évesen ragadtál elsőnek súlyzót és mi vezérelt?
14 évesen, hogy elballagtam az általános suliból már mentem is „edzeni”. Tehát így normálisan akkor ragadtam súlyzót először. Előtte volt atletizálás, birkózás, thai-boksz. Végül is nem vezérelt semmi, csak jött egy szikra, hogy menni kellene gyúrni és ennyi.
Mik voltak a kezdeti nehézségek és hogyan sikerült átlendülnöd ezeken?
Az első éveken az idővel volt nagy probléma, persze csak azért, mert az étkezésre még nem figyeltem :D Reggel 6 órakor már indult a buszom az iskolába és sokszor fél 4re értem haza, a konditerem pedig 6 óráig volt nyitva. Így rohannom kellett mindig és sokszor gyalog jártam még haza a kondiból ami kb 3 km-re volt télen nyáron. Később, gyakorlat is volt heti 3-4 alkalommal, ami 8 órától este 10 ig tartott. Ilyenkor nem tudtam edzeni, mellé iskola és tanfolyam is volt és akkor birkózni is jártam. Sokszor úgy volt, hogy reggel 6 órakor elindultam és este 10 után értem haza.
Miért döntöttél mégis az erőemelésnél?
Hát ez egy gyors és érdekes fordulat volt. Épp elterveztem, hogy végre bekészülök bodyba végigcsinálom a diétát és végre megnézem a formámat rendesen. Aztán Sevcsik János kitett egy videót, hogy hogyan is kell fekvenyomni, én kipróbáltam és kb 120kg-os nyomásról egy edzés alatt felmentem 180 kg-ra. Ez nagyon megtetszett és rögtön elkezdtem érdeklődni a fekvenyomás-erőemelés után. Aztán a sors segített és elkerültem egy tápkieg. boltba eladónak, ahol is az akkori főnököm pont fekvenyomókkal foglalkozott köztük Béres Sándorral is, így pár hónap és már az első versenyemen is voltam.
Hatalmas mérföldkő minden sportoló életében az első versenye. Mik a tapasztalataid ezzel kapcsolatban?
Az első versenyem nem lett valami szép emlék. Nagyon vártam és örültem, hogy végre mehetek már versenyre, aztán, hogy megérkeztünk kiderül ez IPF szabályzatú verseny, ahol sok plusz szabály is van például telitalpon kell lenni, fejet nem lehet emelni stb. Az izgulás és a szokatlan nyomás miatt első 2 fogásom érvénytelen lett fejet emeltem ilyenek, de a végére a 3. sikerült de csak 170kg-on mert nem mertünk emelni a szokatlanság miatt. De nagyobb pofon utána jött…
Eredményhirdetésnél elfelejtették bemondani a nevem, aztán odamentem, hogy mi van ekkor „ja bocsi tessék” és kaptam egy érmet, de utána észrevettük az érmen egy fitness női versenyző volt, ekkor megint vissza, hogy esetleg nem lenne fekvenyomós? Aztán nem lett csak egy női guggolós érem. Szóval így elsőre egy ilyen dolog elég erős volt, eléggé rosszul esett.
Ki motivált és ki segítette a versenyfelkészüléseidet?
Mindig magamat motiváltam, hogy egyre erősebbnek kell lennem. A kitartást pedig az életem motiválta, hogy én is meg tudjam mutatni, egy kis faluból is el lehet érni nagy szinteket nehéz helyzetekből. A versenyfelkészülésemet a Myprotein támogatja étrend-kiegészítők terén, szakmailag pedig Sevcsik János segített haláláig.
Mely eredményeidre vagy a legbüszkébb?
A legbüszkébb a 2 Magyar bajnoki címemre és a magyar rekordomra.
Volt valaha mélypontod, amikor azt gondoltad, hogy nincs tovább és feladod?
Ha volt is akkor maximum a következő edzésig volt csak :D
Hogyan épül fel egy versenyfelkészülésed?
Heti 2 fekvenyomó edzésem van ezekben a fekvenyomáson kívül csinálok viking nyomást mellről nyomást szűk nyomást tolódzkodást és néha 1-2 gépet is. 2-3 óra egy edzés , és van még heti 1-2 hátedzésem is itt pedig evezés fűrészelés és hasonló gyakorlatokat használok, felhúzás nincs mert túl merev lesz tőle a hátam és nem tudok olyan jól hidalni a nyomáshoz. Láb 2-3 hetente.
Konkrétan milyen versenyre készülsz jelenleg és mik az elvárásaid magaddal szemben?
Természetesen Szerencsen a WPC Magyar bajnokságra, a Scitec raw néhány versenyére ha sikerül akkor Prágába az EB-re. Ősszel pedig ha jól tudom 2 világkupa is lesz amikre készülök és november végén pedig a Bajnokok éjszakájára ahol a magyar Top10 lesz.
Mi a hosszú távú célod, mit szeretnél elérni még ebben a sportágban?
A fő célom a 300kg raw megnyomása. Ez szerintem pár éven belül meg is lesz, ha könnyebben, mint gondolom akkor még pár évig biztosan csinálom tovább hogy megnézzem mit is tudok összehozni.
Mit tanácsolnál a fiatal generációnak vagy azoknak, akik épp az első testépítő vagy erőemelő versenyükre készülnek?
Azt üzenném, hogy legyenek kitartóak és ne akarjanak mindent elhamarkodni mindent ki kel érdemelni és meg kell becsülni! Az út ami boldoggá tesz, nem a cél! Tanuljanak sokat tudják, hogy mit csinálnak és mindent gondoljanak át többször, mielőtt beleugranak, na és persze éljenek teljes életet!
Végezetül tehát, bármilyen kérdésetek felmerül, edzéssel vagy étkezéssel kapcsolatban, forduljatok bizalommal Janihoz, és ahogyan eddig is, készséggel és türelemmel válaszol Nektek Edző válaszol rovatunkban.
Update: Jani céljai beteljesültek, így a cikk az eredmények szempontjából már nem aktuális. Zelencz János immáron 4x-es WPC-WPO magyar bajnok és GPC világkupa győztes!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.