Mikor a barátaimmal testépítésről beszélek, szinte mindegyikük elmondja, hogy ő elsősorban a saját testsúlyos gyakorlatokat preferálja. Ennek szerintem három fő oka lehet:
- a nagy súlyokkal történő edzéstől úgy általában tartanak az emberek - nem tartják egészségesnek
- a „saját testsúlyos edzés" olyan egészségesnek hangzik
- a saját testsúlyos edzéshez nem kell lemenni az edzőterembe - otthon, vagy mondjuk egy ingyenes, napsütötte kondiparkban is végezhető
Szerény véleményem szerint a saját testsúlyos edzésnek egyetlen előnye van: praktikus. Valóban nem kell hozzá edzőtermi bérletet venni, akár otthon, vagy a megfelelő felszerelés segítségével bárhol végezhető.
Miért nem előny, hogy pont a saját testsúlyunkkal edzünk? Sokan azt gondolják, hogy pont az az ideális (és egészséges) az izmaink számára. És ha túlsúlyosak vagyunk? De nem is ez a lényeg.
Ha maximális izomnövekedést szeretnénk elérni, az általunk egyszer kinyomható maximális súly kb. 80%-ával érdemes dolgoznunk. Ez pedig azt jelenti, hogy akkora súlyt kell választanunk, amivel nagyjából 4-6 ismétlésre vagyunk képesek, ha bukásig dolgozunk. Ez pedig a legritkább esetben pont a saját testsúlyunk!
Szabályos fekvőtámaszból a legtöbb (nem edzőteremhez szokott) életerős férfi jóval több, mint 6 ismétlésre képes. Tolódzkodásból viszont lehet, hogy csak 1-re, vagy 2-re. Húzódzkodásból elképzelhető, hogy egyre sem. Pedig minden izmot egyforma intenzitással kellene sokkolnunk.
Ezért valószínű, hogy egy csak saját testsúlyos gyakorlatokat végző egyén kevésbé arányos testalkatot épít, mint egy súlyzókat használó testépítő. Nem biztos, de valószínű.
Pl. a mellizom felső részének megedzése az egyik legfontosabb dolog egy klasszikus fizikum építése során. Ezt mondjuk egy emelt lábú fekvőtámasszal célba lehet venni, de súlymellény nélkül igencsak kevés lesz a súlyunk ahhoz, hogy kellően látványossá fejlesszük. Konkrétan oldalsó vállizmot célzó saját testsúlyos gyakorlat nem is létezik. Pedig az oldalsó mellizom megnövelésével érheti el az ember a kívánt „V-alakot". A széles hátizommal már más a helyzet, mert a viszonylag nehéznek számító (mondjuk széles fogásos) húzódzkodásokkal ezt a testrészt jól meg lehet bombázni.
Szóval lényeg a lényeg: ha dagadó muszklikat, nagy mellizmokat, illetve egy igazi klasszikus fizikumot akartok építeni, a saját testsúlyos edzés helyett az edzőtermi, súlyzós edzést ajánlom.
Ha mégis ragaszkodtok a dologhoz, mert mondjuk szerettek kijárni a közeli kondiparkba, ajánlok nektek egy teljes test edzéstervet, amit ha hetente háromszor, minden második nap (hétvégén kettő pihenőnappal) alkalmaztok, szerintem kihozhatjátok a maximumot ebből a módszerből.
Minden gyakorlatra vonatkozik, hogy lassú negatív után gyorsan feszítsétek meg az izmot! Mikor leeresztitek magatokat, szívjátok be a levegőt, mikor pedig kinyomjátok magatok, fújjátok ki. A felső holtponton számoljatok el háromig, lent pedig egy pillanatra se álljatok meg! Mindig bukásig dolgozzatok. Annyi ismétlést végezzetek, amennyit csak bírtok. Jegyezzétek fel, mennyire voltatok képesek, és legközelebb törekedjetek többre, különben nem lesz fejlődés! Végezzetek három sorozatot az összes gyakorlatból. Nyújtásra külön nincs is feltétlen szükség, mert a szuperszettek úgy vannak párba állítva, hogy az egyik mozdulat a másik nyújtása és vice versa.
1. Szuperszett: fekvőtámasz emelt lábbal - húzódzkodás alsó fogással
Kezdjétek a mellizom felső részével. Ehhez kell a fekvőtámasz, de emelt lábbal! Az alsó fogásos húzódzkodás nem csak a hátat, hanem a bicepszet is célba veszi. Véleményem szerint a legjobb bicepsz gyakorlat - mert összetett (mondjuk úgy, az egyetlen összetett bicepsz gyakorlat).
Ha valaki végezne széles fogásos húzódzkodásokat is, ügyeljen arra, hogy ne csináljon több húzó, mint toló gyakorlatot! Szerintem egyébként elég az alsó fogásos változat. A következő szuperszett úgyis tartalmaz felső fogásos húzó mozdulatot.
Herkules húzódzkodik
2. Szuperszett: tolódzkodás rúdon - fordított evezés
A tolódzkodás már egy hatásosabb mellizom gyakorlat, mint a fekvőtámasz, mivel a teljes testsúlyunkat igénybe vesszük a kivitelezése során, viszont a mellizom alsó részét használja, ami a legtöbb kezdőnél túl van eddzve a mellizom felső részéhez képest. A mozdulat eredetileg a tricepsz alapgyakorlata. A kar hátsó izmának mindhárom fejét egyformán célozza. Ha nem vagyunk képesek rúdon csinálni, végezzük padon, lehetőleg emelt lábbal. Érdemes minél előbb elkezdeni a rúdon kivitelezett változatot.
Két stabil szék között is lehet tolódzkodni
A fordított evezést nem mindenki ismeri. Sokan arra használják, hogy ezzel eddzék fel magukat a klasszikus húzódzkodásokhoz. Lényege, hogy kb. derékmagasságban, alulról megragadunk egy fixen rögzített rudat (vagy kettő párhuzamosat) és egyenes háttal felhúzkodjuk magunkat. Ez megedzi az alsó hátunkat is. Ha emelt lábbal végezzük, nagyobb súlyt kell megmozgatnunk. Ha annyira megemeljük a lábunkat, hogy mikor kinyújtjuk a kezünket, a felsőtestünk a lábfejünknél mélyebbre kerül, a mozdulattal az oldalsó vállizmunkat is igénybe vesszük.
Fordított evezés emelt lábbal
3. Szuperszett: kitörés - lábemelés függeszkedve
Saját testsúllyal a guggolás nem túl nehéz dolog. A kitörés egy picivel keményebb. Ezért javaslom inkább az utóbbit a láb megedzésére. A függeszkedve történő lábemelés nyújtja a hasat, úgy edzi meg. Segít a derék vékonyításában is. Nem mellesleg egy igen menő gyakorlat.
...és ez minden. Kíváncsi vagyok a véleményeitekre.
Ha hasznos volt a bejegyzés, támogass minket egy kattintással. Cserébe további hasznos edzéstervekkel és body-s tartalmakkal találkozhatsz!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
András Kató 2017.04.26. 03:29:01
FullBodyTraining · http://fullbodytraining.blogspot.hu 2017.04.26. 08:49:21
Te szerencsés vagy, hogy ilyen jól megy neked. Súllyal próbáltad már? Érdemes belőni egy intervallumot (mondjuk 6-8), aminél ha többre vagy képes, a következő edzésen emelheted a súlyt. Ez erősít. :)
Mérnork 2017.04.26. 12:00:42
És azt elárulod, hogy milyen mgas és hozzá hány kilo vagy?
Mert ha valaki alapból egy nehezen hízó tipus, a magasságához képest kis testsúllyal, annak biztos hogy sokkal könnyebben mennek a testsúlyos gyakorlatok. Ezt nevezik relatív erőnek.
Viszont lehet ugyanolyan magassággal valaki akár 40-50 kiloval nehezebb, ott már nagyon valószínű, hogy csak pár kiszenvedett ismétlés megy pl. a húzódzkodásból, de megemelni kb. 2-3× akkora súlyt képes. Ez az abszolút erő.
Szerintem az ideális, ha az ember mind a kétféle erejét igyekszik minél jobban fejleszteni.
András Kató 2017.04.26. 12:25:32
Mérnork 2017.04.26. 12:49:59
Akkor simán csak erősebb tipus vagy ezek szerint. Mondjuk én most 185/90 vagyok és tudok 10-et húzódzkodni, de mikor 100 felett voltam akkor 2-3 is megerőltető volt.
Tomi from Space · http://bodybuilding.blog.hu 2017.04.26. 23:19:53
2017.05.08. 05:59:14
Most itt olyanokról írok, akik nem edzenek.
Nők közt meg nagyítóval kell keresni olyat, aki egy rúdon tud lógni 5 másodpercet (nem húzódzkodni). Komolyan ez a szint. Jártam röplabdás csajjal meg ex-kosárlabdással, egyik se tudott se fekvőtámaszt, se húzódzkodást, de még nyújtott karú függést se csinálni.
Vannak emberek, akiknek ugyan a bicepsze, hátizma bírná valamennyire a húzódzkodást, de a markuk (alkarjuk) gyenge, nem bírja a tehelést.
András Kató 2017.05.08. 18:07:25
Szerintem az a baj, hogy nem egyenletesen edzenek.
Felgyúrja a bicepszet, hátat - azt jónapot.
A hasa pókhas, a marka meg... kész csoda, ha magát kezelésbe tudja venni... :-)
Tök egyszerű dolgot nem tudtak megcsinálni: felmászni valahova. Mondjuk a paletta tetejére - 3-4 m magas dobozhalom. Hálóval lefeszitve. Azon kéne felmenni, mert nem várunk a targoncásra. Nem tudtak felmászni.
A röpis csajon meg ex-kosarason azért csodálkozok. Én ismertem ex-röpist és ő például simán megcsinálta az egylábas guggolást. Mondtam neki hogy arra edzek. Mire ő: erre gondolsz? És megcsinálta. :-)
2017.05.09. 09:38:13
2017.05.09. 11:01:13
Crossfitet illik mostanában fikázni (a rángatózó kipping felhúzódzkodásuk veszélyes hülyeség is, meg vannak izületgyilkos megmozdulásaik), de annyiban igazuk van, hogy funkcionálisan edzenek, van mondjuk kötélmászás, mindenféle fogások, gyűrűs gyakorlatok, amik megedzik a markot.
Egyetemi röplabdás csajom iszonyat jó kerek seggű volt, de egyáltalán nem magas, ugrani viszont tudott akkorát, hogy csak néztem. De karral semmit se tudott, se húzódzkodni (függeni se), se fekvőtámaszokat.
Ex-kézilabdás (középiskolában versenyszerűen tolta) csajom is volt, a marka erős volt, de rohamosan hízott seggre, pár évvel a sport befejezése után. Semmi testsúlyos gyakorlatot nem tudott végrehajtani.
Ex-kosaras csajom (középiskolai megyei bajnok) meg láncdohányos, se futni, se semmit nem volt képes csinálni 3 évvel a sport abbahagyása után. A kézis meg kosaras csajomról utcán meg se mondta volna senki, hogy pár éve versenyszerűen sportoltak... ami azért szégyen.
Olyanok ezek a labdajátékok nőknél, mint a foci a férfiaknál, elhízott, pókhasú a legtöbb ismerősöm, akik régen nagy focisták voltak.
Halál kamionja mindenkit elgázol 2017.05.20. 18:58:20
Ált annak megí jól a húzódzkodás akinek nincs aksóteste, nincs segge, nincs lába, de a karja rövid, ergo a majomalkatúaknak.
ogli dzsí 2017.05.20. 19:14:30
A testépítés maga szerintem hülyeség, a legtöbbünk irodában melózik egész életében csak akadályozza a teljesen felesleges izomtömege, amit a szintentartáshoz is etetni és gyúrni kell, márpedig a tömegnövelők vagy turmixoznak vagy 2x annyit esznek mint amire azt mondom hogy nagyon sok.
És ha már van egy limitált idő, amit hajlandó vagyok sprtra áldozni, mondjuk heti 4-5 óra maximum, akkor legyek már egészséges súlyban, legyen állóképességem is, nehogy már az legyen a cél hogy mekkora vagyok. Mármint a legtöbbünk nem akar a portás iparban melózni, gondolom.
koala kóla 2017.05.20. 19:23:42
- gyúrósok szerint nincs egy deka izmom se
- az orvosom szerint tökéletes a súlyom
- a testzsírom 18-20
Én vékonynak látom magam, 25 fekvőt tudok csinálni húzódzkodást még az életben nem tudtam megcsinálni egyet se.
Azt minek is akarnék, nem vk. én majom.
radnaughty 2018.05.25. 22:29:59
csiragecikutyamajom 2018.12.31. 12:13:19
Viszont labazni muszaly nagy sullyal meg a felhuzas de van egylabas guggolas is lehet probalkozni kivancsi lennek melyik kondis tud akar csam egyet is meg muscle upbol lenyegeben egy mondattal le lehet rendezni a streerworkout a relativ erot celozza meg a powerlifting meg az apszolut erot kinek mi a cel