Rengeteg összeesküvés elméletet lehet hallani a konditermekben a fehérjékkel kapcsolatban. Melyik a jó, melyik nem, mennyit kell belőle enni, mennyit tudunk megemészteni, mikor kell fogyasztani és hogyan? Pedig egyszerű, a fehérje egy a három tápanyag közül. A szervezet lebontja aminosavakra, ami az izomépítés alapja. Ez így volt és lesz ezért fontos, hogy tisztában legyünk a részletekkel. Lássuk hát a tévhiteket Chris Aceto nézete szerint:
1. A fehérje porok jobbak, mint az igazi ételek
A fehérje porok felszívódása nagyon jó, és az izomépítés folyamatában ez egy fontos lépés. Azonban az igazi, állati eredetű fehérje források, mint például a tojás, tejtermékek, szárnyasok, vörös húsok és a halak teljesebb, azaz más aminosav profillal rendelkeznek. Néhány többet tartalmaz bizonyos aminosavakból, mint a másik, ezért lehet az, hogy néhány testépítő, mint például Jay Cuttler is azt mondja, hogy ha rendszeresen fogyaszt vörös húsokat, akár naponta kétszer is, akkor sokkal nagyobb tömeget tud építeni. Hogy ez a magas B vitamin vagy kreatin tartalom miatt van, vagy az egyedi aminosav profil miatt azt nem lehet tudni, de az biztos, hogy az optimális izomnöveléshez változatos ételekre van szükségünk különböző aminosav profillal.
2. A protein szükséglet állandó
A testépítők általában egyformán igyekeznek tartani a fehérje bevitelüket az edzés és a pihenő napokon is. Például egy 100 kilogrammos gyúrós megeszik minden nap 300 gramm fehérjét és rengeteg szénhidrátot, hogy kalória többletet hozzon létre. Természetesen a fehérje és a rengeteg kalória elengedhetetlen a fejlődéshez. Azonban további stimulációt tudunk biztosítani a szervezetünknek, ha tíznaponta egy – két napon keresztül 400-500 gramm fehérjét viszünk be. Főleg edzésnapokon érdemes ezzel próbálkozni, hogy még jobban ösztönözzük a növekedést. A megváltozott fehérje mennyiség megemeli a vérben az aminosavak szintjét, ami növelheti a fehérje szintézist, ezáltal még nagyobb tömeg felpakolását.
3. Mindenkinek 2 gramm/ttkg fehérjére van szüksége
Habár ez egy elég jó ökölszabály, amit mi is ajánlani szoktunk, de ez egyáltalán nincs kőbe vésve. Aki igazán keményen edz, nagy mennyiségben annak simán szüksége lehet 3 vagy akár ennél is több gramm/ttkg fehérjére. A kulcs az, hogy az edzésünknek megfelelően válasszuk meg a fehérje bevitelünket. Egy kezdő nem tud és nem is kell neki tudnia olyan keményen edzenie, mint egy haladónak, így neki kevesebb fehérje is elegendő. Kezdetnek elég a 2 gramm, de ha nem kezdünk el nőni, akkor érdemes emelni a mennyiséget.
4. Csak egy bizonyos mennyiségű fehérjét tudunk egy étkezésből megemészteni
Gondolod, hogy a 130 kilós „szörnyek” 30 grammonként csipegetik be a fehérje mennyiségüket? A felvehető fehérje mennyisége a testsúlyunktól és az edzés mennyiségétől függ. Minél nagyobb vagy és minél többet edzel, annál több fehérjére van szükséged. Minél többre van szükséged, annál többet tud az emésztőrendszered feldolgozni. Egy 100 kilós ember több fehérjét tud hasznosítani, mint egy 80 kilós. A másik tényező, ami befolyásolja az egyszerre felvehető mennyiséget, az a napi fogyasztás. Aki rendszeresen többet fogyaszt, az többet is tud belőle hasznosítani.
5. A tejtermékekből származó fehérjék elzsírosítanak
Újra és újra előjön, hogy a sovány tej, joghurt, túró és sajt fogyasztása zsírlerakódást és víz visszatartást okoz. Ez egyáltalán nem igaz. A kutatások azt mutatják, hogy ha alacsony kalória bevitel mellett tejtermékekből származó fehérjét veszünk magunkhoz, az kifejezetten serkenti a zsírégetést. Ez a tévhit onnan eredhet, hogy a sajtfélékben jelentős mennyiségű nátrium van, ami felelős a vízvisszatartásért. De nekünk ezzel sem kell foglalkozni, mert a testépítőknek extra mennyiségű nátriumra van szüksége. Egyébként is csak akkor okoz zavart a nátrium a vízvisszatartásban, ha hirtelen jelentős változás áll be a bevitelében.
6. A fehérje nem alkalmas energiaforrásnak
Ez a téveszme a diétázó testépítőkhöz kötődik. Sok edző nem javasolja a szénhidrát bevitel csökkentését, mondván, hogy az izomveszteséghez vezet. Azonban ha a diéta alatt növeljük a fehérje bevitelt, akkor alternatívát kínálunk az izomszöveteknek üzemanyagforrásként. Az alacsony kalória vagy szénhidrát diéták esetében, ha elegendő szabad aminosav kering a vérünkben, akkor tudnak mihez nyúlni a szövetek nincs szükség a lebontásukra. Ezt hívják glükoneogenezisnek, amikor is az aminosavat bontja le a szervezet és alakítja át glükózzá. Tehát növeljük a fehérjebevitelt, ha alacsony szénhidrát diétán vagyunk, ezzel elkerülhetjük az izomveszteséget.
7. A kiegészítő fehérjék elősegítik a növekedést
Egy csésze főtt zabpehely 6 gramm fehérjét tartalmaz, egy bagel 11 grammot és két csésze főtt spagettiből 16 grammot nyerhetünk. Azonban tény, hogy a nem állati eredetű fehérjék nem megfelelőek ahhoz, hogy beindítsák, vagy támogassák a fehérje szintézist. Ez azért van, mert nem teljesek, nem tartalmazzák az összes szükséges aminosavat.
Az aminosavak teljes spektruma, beleértve az esszenciális aminosavakat is, csak az állati fehérje forrásokban található meg. A szárnyasok, halak, tojás, tejtermékek, vörös húsok a legjobbak, mert tartalmaznak mindent, amire a szervezetnek szüksége van a növekedéshez. Ezért a nem állati eredetű fehérjéket ezért kiegészítő, vagy „szemét” fehérjéknek hívjuk, mivel nincs meg bennük az összes szükséges aminosav a szervezet anabolikus vagy regenerációs környezetének megteremtéséhez.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Asidotus 2014.09.14. 11:48:49
Attila64 · www.sagaontour.ca 2014.09.14. 21:41:38
"A rizs (Oryza sativa) a perjefélék (Poaceae) családjába tartozik. Az emberiség több mint 60 százalékának fő tápláléka. Esszenciális aminosav-összetétele miatt biológiai értéke az állati fehérjékhez hasonlítható.
Teljes értékű, igen egészséges táplálék."
hu.wikipedia.org/wiki/Rizs
Akkor most csak állati a jó?
Tomi from Space · http://bodybuilding.blog.hu 2014.09.14. 21:54:41
Ha megnézed a fő rizsfogyasztó országokat, a lakói pl. eszméletlen sokat bírnak dolgozni, de általában vékonyak és izmosnak egyáltalán nem nevezhetőek.
Az aminosav-összetétel pedig lehet jó, csak nem mindegy, hogy 8g fehérjében jó, vagy 30-ban :)
.., 2014.09.14. 23:26:07
www.precisionnutrition.com/rr-whey-too-much
www.muscleforlife.com/the-truth-about-protein-absorption-how-often-you-should-eat-protein-to-build-muscle/
Bobby Newmark 2014.09.15. 07:08:01
Mondjuk testépítéshez biztosan kevés, meg nem vagyunk mi üregi nyulak, de meg lehet oldani, hogy az ember ne sorvadjon el ha csak növényt eszik.
Roan 2014.09.15. 10:36:25
Roan 2014.09.15. 10:55:10
sportorvos.hu/sporttaplalkozas/20140307/mi_tortenik_ha_a_szuksegletnel_tobb_feherjet_fogyasztunk/
Teljesítményfokozó sporttáplálkozás · http://teljesitmenyfokozosporttaplalkozas.blog.hu/ 2014.09.15. 11:21:16
www.humankinetics.com/acucustom/sitename/Documents/DocumentItem/5642.pdf
Ez viszont a felszívódási ráták vizsgálatai ellenére sem zárja ki, hogy 300-400 g fehérjét fel tud venni a szervezet. Ezért emeli ki ennek a lehetséges mellékhatásait.
Amennyiben kizárt lenne ennyi fehérje felszívódása, akkor nem lenne értelme 4 g /ttkg / nap fehérjével vizsgálatot végezni. www.jissn.com/content/11/1/19
Az is igaz, hogy a 400-500 g/ nap fehérje fogyasztása naturál sportolónak teljesen felesleges. Ennyit valószínűleg képtelen beépíteni. Ez egy kokszos sportolóknak íródott cikk.
Ez is tévedés a mérések alapján:
"Egy kezdő nem tud és nem is kell neki tudnia olyan keményen edzenie, mint egy haladónak, így neki kevesebb fehérje is elegendő. Kezdetnek elég a 2 gramm, de ha nem kezdünk el nőni, akkor érdemes emelni a mennyiséget."
Az edzetlen sportoló teste kutatások szerint nem tudja elég gazdaságosan felhasználni a fehérjét. Náluk nagyobb az igény, edzett naturál sportolóknál mérsékeltebb. Azért szoktak ők többet fogyasztani, mert biztosra mennek. A vitaminokból sem lesz 10x nagyobb igényük az edzett sportolóknak, csak ez egy jó üzlet.
Teljesítményfokozó sporttáplálkozás · http://teljesitmenyfokozosporttaplalkozas.blog.hu/ 2014.09.15. 11:22:32
.., 2014.09.15. 11:43:05
Rátóti Mutyikos 2014.09.15. 11:49:53
"Vizsgálódása során Campbell kezébe került egy indiai tanulmány, mely egy állatkísérlet eredményeiről számolt be. A kísérletben részt vevő száz állat egyik felének 5 százalékban, a másik felének pedig 20 százalékban tartalmazott fehérjét az étrendje. A kísérlet végén a kevesebb fehérjét fogyasztó patkányok mind egészségesek maradtak, és egy patkány sem szenvedett májrákban. A sok fehérjét fogyasztó másik ötven ellenben egytől-egyig elpusztult. Táplálékuk csak a fehérjetartalomban különbözött. Bizonyítást nyert, hogy csak akkor lehet az aflatoxin (mikroszkopikus gomba által termelt méreg) vagy a nitrózamin (főleg élelmiszerekben előforduló, erősen karcinogén hatású) rákkeltő anyag, ha az állati fehérje nagyobb arányban kerül étrendünkbe."
Teljesítményfokozó sporttáplálkozás · http://teljesitmenyfokozosporttaplalkozas.blog.hu/ 2014.09.15. 11:50:02
Teljesítményfokozó sporttáplálkozás · http://teljesitmenyfokozosporttaplalkozas.blog.hu/ 2014.09.15. 11:53:16
Aflatoxins are mycotoxins produced by two species of Aspergillus, a fungus which is especially found in areas with hot and humid climates. Since aflatoxins are known to be genotoxic and carcinogenic, exposure through food should be kept as low as possible.
Aflatoxins can occur in foods, such as groundnuts, treenuts, maize, rice, figs and other dried foods, spices and crude vegetable oils, and cocoa beans, as a result of fungal contamination before and after harvest.
www.efsa.europa.eu/en/topics/topic/aflatoxins.htm
Roan 2014.09.15. 12:21:21
Rátóti Mutyikos 2014.09.15. 12:31:07
"Ez egy nagy butaság, és nincs mögötte semmilyen forrás"
tessek: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14326435
nem erted, ugye? mindenki "fogyaszt" toxinokat. de akik sok allati feherjet fogyasztanak, azoknal nagyobb a rak kockazata.
Teljesítményfokozó sporttáplálkozás · http://teljesitmenyfokozosporttaplalkozas.blog.hu/ 2014.09.15. 12:50:07
Legalább friss forrásokat hozzunk:
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6131741
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6893915
Ez már egy kicsit másabb:
Effect of Low Protein Diet on Low Dose Chronic Aflatoxin B1 Induced Hepatic Injury in Rhesus Monkeys
The hepatic injury again is more accentuated in the low protein group as compared with the high protein group. No preneoplastic lesions are observed, possibly due to a poor survival (less than 70 weeks) in the low protein animals with this dose. The animals in the high protein group surviving even beyond 90 weeks do not show any preneoplastic/neoplastic lesions. It appears that in the simian model used by us, the liver injury caused by AFB1 is accentuated by simultaneous restriction of dietary protein and in animals on such combined regimen preneoplastic lesions appear around 90 weeks of experiment. These observations suggest a synergism between protein calorie malnutrition and aflatoxin induced hepatocarcinogenesis and may explain the higher incidence of hepatocellular carcinoma in certain areas of the world where contamination of foods with aflatoxin and malnutrition are prevalent.
informahealthcare.com/doi/abs/10.3109/15569548909059756
Effect of low protein diet on chronic aflatoxin Bl-induced liver injury in
Rhesus monkeys
repository.ias.ac.in/24650/1/314.pdf
Teljesítményfokozó sporttáplálkozás · http://teljesitmenyfokozosporttaplalkozas.blog.hu/ 2014.09.15. 12:51:12
Rátóti Mutyikos 2014.09.15. 13:16:49
Teljesítményfokozó sporttáplálkozás · http://teljesitmenyfokozosporttaplalkozas.blog.hu/ 2014.09.15. 13:27:45
A biokémikus nem táplálkozástudományt tanult. 40 éves kutatásokkal mi dietetikusok óvatosak szoktunk lenni.
Nem kell támadnod, ha egy vitában veszítesz.
Rátóti Mutyikos 2014.09.15. 15:07:59
"mi dietetikusok" ROTFL...
egy mezitlabas dietetikus vs. professor vitaban en nem neked hiszek..bocsass meg.
en.wikipedia.org/wiki/T._Colin_Campbell
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2014.09.15. 15:19:27
Teljesítményfokozó sporttáplálkozás · http://teljesitmenyfokozosporttaplalkozas.blog.hu/ 2014.09.15. 15:36:19
Elég sok elismert professzor tanított, vegán étrendet egyik sem javasolt. Ez az emberi evolúcióval ellentétes lenne.
Érveket próbálj felhozni, ne egyetlen szakembert. Hozhatok 100 ellentétes nézetet valló tudóst. Ez nem érv.
Nem szégyen belátnod a tévedésed! Elnézem.
Teljesítményfokozó sporttáplálkozás · http://teljesitmenyfokozosporttaplalkozas.blog.hu/ 2014.09.15. 15:38:26
Ki szoktam próbálni a különböző étrendeket. Másrészt egy szakmai vitában az egyéni tapasztalat önmagában nem nevezhető teljesen meggyőző érvnek. Nincs kontrollcsoport.
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2014.09.16. 13:03:31
Sajnos nem tudunk minden elképzelésünkhöz kontrollcsoportot társítani. Nekünk marad a tükör :-)